| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | de7f006df2a70df34d6bd814489ba675153e829e |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T17:58:45Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T10:41:12.466471771Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.32/0 |
| upload-time | 2026-04-05T16:14:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 36.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.09GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.99GB ±40% |
| [Geomean] | 3.65GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.77GB ±35% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.94GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.88GB ±14% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.70M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 214M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.94M ±96% |
| [Geomean] | 74.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.25G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 713M ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58G ±88% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 536M ±201% |
| [Geomean] | 3.57G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 183M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 40.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 330M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 346M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.1M ±86% |
| [Geomean] | 175M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.84G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.74G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.79G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.6M ±73% |
| [Geomean] | 727M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.5k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.68k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 803k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 813k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 461k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.17M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.56M ±150% |
| [Geomean] | 24.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 706M ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 531M ±216% |
| [Geomean] | 2.78G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 88.9M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 85.6M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.12M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 188M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.5M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 181M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.8M ±128% |
| [Geomean] | 70.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.8M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.35G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.4M ±112% |
| [Geomean] | 263M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 802k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 813k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |