| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | fdd485c5f1701dfadb3a74d95c606329ec6463aa |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T19:52:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T10:00:31.330429833Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.34/0 |
| upload-time | 2026-04-05T16:51:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 85.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 65.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ±10% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.93GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±12% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.41G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.4G ±18% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 355M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 360M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±34% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 789M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.16G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 413M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 443M ±14% |
| [Geomean] | 728M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.48G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.41G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33G ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.21G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.07G ±80% |
| [Geomean] | 4.08G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 3% |
| [Geomean] | 4.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 684k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 700k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.8k ± 3% |
| [Geomean] | 266k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 7% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.5G ±43% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±40% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 314M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ± 9% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.32G ±206% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.19G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.72G ±80% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 3% |
| [Geomean] | 718k |