| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 97259c5d6b5928b4519a227b2e5a540259c49bbd |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T17:19:51Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T11:41:01.476285968Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.35/0 |
| upload-time | 2026-04-05T17:15:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.45GB ±32% |
| [Geomean] | 3.74GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ±30% |
| [Geomean] | 5.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.93GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.29GB ±12% |
| [Geomean] | 7.34GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.6M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 220M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.1M ±63% |
| [Geomean] | 87.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 795M ±153% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.47G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24G ±88% |
| [Geomean] | 4.24G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ±13% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.6M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.8M ±59% |
| [Geomean] | 198M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.45G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.42G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.20G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.68G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±54% |
| [Geomean] | 804M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 2% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.26M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.84M ±82% |
| [Geomean] | 32.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 774M ±160% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22G ±92% |
| [Geomean] | 3.46G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.0M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.51M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.2M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.8M ±74% |
| [Geomean] | 89.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.16G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.9M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±189% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.3M ±66% |
| [Geomean] | 303M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |