| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d5b6d583c16f60e4a2f80f8b0fe78abab503f84c |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T18:01:16Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T21:02:28.084180034Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.7/0 |
| upload-time | 2026-04-05T02:36:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.00GB ±39% |
| [Geomean] | 3.50GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.77GB ±36% |
| [Geomean] | 4.89GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.87GB ±16% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 217M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 218M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.90M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.9M ±90% |
| [Geomean] | 71.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.61G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 152M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.68G ±89% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.34G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 579M ±190% |
| [Geomean] | 2.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 184M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 9% |
| [Geomean] | 44.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.9M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.1M ±88% |
| [Geomean] | 168M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.83G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 56.1M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.82G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.08G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 84.1M ±90% |
| [Geomean] | 683M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.61k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 794k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 794k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 457k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.84M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.07M ±152% |
| [Geomean] | 20.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 150M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 549M ±194% |
| [Geomean] | 1.77G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 112M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.66M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.4M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 29.6M ±141% |
| [Geomean] | 63.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 627M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.5M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.33G ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.9M ±128% |
| [Geomean] | 198M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 793k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 793k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |