| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 710f29a7582165978a39fd730d711e6de8702ff9 |
| experiment-commit-time | 2026-04-23T20:40:31Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-24T02:04:50.474736161Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260424.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260424.42/0 |
| upload-time | 2026-04-24T07:39:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.14GB ±34% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88GB ±33% |
| [Geomean] | 5.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.98GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.83GB ±17% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.9M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.0M ±83% |
| [Geomean] | 87.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.35G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 972M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.76G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 745M ±134% |
| [Geomean] | 3.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85M ± 5% |
| [Geomean] | 44.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.1M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.7M ±75% |
| [Geomean] | 199M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.74G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.55G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.32G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±74% |
| [Geomean] | 802M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.24M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.66M ±119% |
| [Geomean] | 31.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 955M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 745M ±134% |
| [Geomean] | 3.24G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.5M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.48M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.4M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.5M ±112% |
| [Geomean] | 90.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 827M ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.4M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.0M ±95% |
| [Geomean] | 275M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |