| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 1225feb0dac3520e68c806e43327f3930b880003 |
| experiment-commit-time | 2026-04-24T21:14:06Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-24T23:38:06.032415053Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260425.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260425.12/0 |
| upload-time | 2026-04-25T04:56:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.02GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.24GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.00GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.26GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.15GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 38.3M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.22M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.48M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.7M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.47M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.81M ±35% |
| [Geomean] | 8.79M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 927M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.40G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.25G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 923M ±24% |
| [Geomean] | 1.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.84M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.90M ±11% |
| [Geomean] | 1.44M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 141M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.80M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 69.3M ±227% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08M ±23% |
| [Geomean] | 8.11M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 252M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.21M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.49M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 240M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.12M ±29% |
| [Geomean] | 16.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.97M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.85M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.19M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.82M ±45% |
| [Geomean] | 2.95M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 935M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 919M ±24% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 570k ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 580k ±72% |
| [Geomean] | 536k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |