| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a804e04b7ea4b2460082350a34219b2691ecc1fd |
| experiment-commit-time | 2026-04-24T16:42:41Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-25T23:38:21.624029301Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260426.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260426.10/0 |
| upload-time | 2026-04-26T05:13:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23GB ±27% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.13GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.11GB ±33% |
| [Geomean] | 5.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.07GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.02GB ±19% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 217M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 215M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.0M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 216M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.9M ±71% |
| [Geomean] | 85.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.93G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.11G ±190% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.42G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±90% |
| [Geomean] | 4.46G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.57M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.54M ± 2% |
| [Geomean] | 42.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.5M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 334M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.3M ±62% |
| [Geomean] | 194M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.05G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 114M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.37G ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.46G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 117M ±52% |
| [Geomean] | 792M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 800k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 788k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.02M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.40M ±87% |
| [Geomean] | 32.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.13G ±197% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±90% |
| [Geomean] | 3.60G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.52M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.5M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.1M ±83% |
| [Geomean] | 89.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764M ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.0M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 729M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.5M ±80% |
| [Geomean] | 256M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 799k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |