| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d8034799e046f2cdea0b0a38d00a5ef8b4ccd8f0 |
| experiment-commit-time | 2026-04-24T16:45:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-25T22:31:57.152905295Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260426.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260426.11/0 |
| upload-time | 2026-04-26T05:20:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.41GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ±11% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.97GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.36GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 301M ± 5% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8G ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.21G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ±15% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±32% |
| [Geomean] | 293M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 755M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 802M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 483M ±24% |
| [Geomean] | 716M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.58G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.48G ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.87G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.50G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.78G ±78% |
| [Geomean] | 4.17G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.09k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 3% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 666k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 426k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 665k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 4% |
| [Geomean] | 193M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.4G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.3G ±78% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±36% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 304M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 304M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ±15% |
| [Geomean] | 309M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.55G ±195% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 928M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.38G ±80% |
| [Geomean] | 1.40G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.11k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 426k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 3% |
| [Geomean] | 722k |