| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | a804e04b7ea4b2460082350a34219b2691ecc1fd |
| experiment-commit-time | 2026-04-24T16:42:41Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-26T00:56:21.530586933Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260426.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260426.15/0 |
| upload-time | 2026-04-26T06:38:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.90GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.14GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.23GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.96GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.90GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.97GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.16GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.41GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.07GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.41GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 50.6M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.81M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.59M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.1M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.14M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.70M ±11% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.72G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 695M ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.97G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.07G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±12% |
| [Geomean] | 1.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.8M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.77M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.73M ± 4% |
| [Geomean] | 3.54M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 129M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.37M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 175M ±111% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.55M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 251M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6M ±262% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.00M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 392M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 53.8M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.07M ±23% |
| [Geomean] | 37.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.05M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.99M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.03M ±14% |
| [Geomean] | 2.72M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 668M ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.09G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.04G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ±14% |
| [Geomean] | 962M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 458k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 925k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 780k ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.04M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ±25% |
| [Geomean] | 881k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |