| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b9e1876c1155b38e8a61b49d017cf0ad9300d2cf |
| experiment-commit-time | 2026-04-23T15:23:17Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-26T02:19:15.865966512Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260426.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260426.16/0 |
| upload-time | 2026-04-26T07:38:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.16GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.98GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.00GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.32GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.3M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.68M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.65M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.2M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.17M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.08M ±32% |
| [Geomean] | 9.23M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.41G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 879M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.16G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 940M ±21% |
| [Geomean] | 1.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.44M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.93M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.47M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.96M ± 8% |
| [Geomean] | 1.50M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 93.7M ±160% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.96M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 120M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.96M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.97M ±11% |
| [Geomean] | 8.54M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 252M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.54M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.14M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.59M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 10.9M ±179% |
| [Geomean] | 18.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.57M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.66M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.89M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.95M ±32% |
| [Geomean] | 3.00M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.35G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 886M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.08G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 936M ±25% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 550k ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 540k ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 650k ±54% |
| [Geomean] | 557k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |