| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5fb2392a6f8371b98a3f8f7327ddafd721cf0ec5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T22:54:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T23:04:57.018036886Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260428.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.11/0 |
| upload-time | 2026-04-28T05:58:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 445M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 542M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 285M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 546M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ± 7% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.9G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.40G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4G ±17% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 218M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±36% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 916M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 990M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 423M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 872M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 973M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 435M ±24% |
| [Geomean] | 722M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.20G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.87G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.26G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72G ±97% |
| [Geomean] | 3.94G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 4% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 4% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 178M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.9G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.37G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.2G ±33% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 178M ±43% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ±11% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 869M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.56G ±159% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±136% |
| [Geomean] | 1.21G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 713k |