| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 65d5c5f6dd8aa7b221cff6ec3f5101ea2e5f3efa |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T14:14:44Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T14:21:50.640285326Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260428.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.15/0 |
| upload-time | 2026-04-28T20:03:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.18GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.17GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.29GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.13GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.19GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.04GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.21GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.51GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.56GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.41GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 0% |
| [Geomean] | 7.52GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 64.1M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.29M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.72M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 51.8M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.65M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.81M ±10% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.02G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.07G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.53G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.06G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.61M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 231M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.68M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 144M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.45M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 381M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 117M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.16M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 246M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 83.1M ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.13M ±14% |
| [Geomean] | 50.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.01M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.91M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08M ± 6% |
| [Geomean] | 3.01M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.04G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.01G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 473k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.13M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.08M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 767k ±17% |
| [Geomean] | 931k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |