| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e22e20a1e52c28bf7a589aed164d29f932bac5b6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:08:53Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T18:15:01.323206905Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260428.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.21/0 |
| upload-time | 2026-04-28T23:55:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 49.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.03GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.51GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ±28% |
| [Geomean] | 3.82GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.03GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.90GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.42GB ±35% |
| [Geomean] | 5.43GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.28GB ±23% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 242M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 255M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.9M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 240M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 254M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.1M ±63% |
| [Geomean] | 117M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.90G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.51G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.94G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±86% |
| [Geomean] | 4.92G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 208M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76M ±13% |
| [Geomean] | 44.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 374M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 399M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 132M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 379M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 399M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.5M ±55% |
| [Geomean] | 255M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.50G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.31G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.68G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.01G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 151M ±56% |
| [Geomean] | 1.09G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.15k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 729k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.23M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 724k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 429k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.2M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.6M ±79% |
| [Geomean] | 52.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.3G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.61G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.0G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±86% |
| [Geomean] | 4.70G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.8M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 84.7M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.20M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 111M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.6M ±70% |
| [Geomean] | 134M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 176M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.41G ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 126M ±68% |
| [Geomean] | 428M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 728k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 722k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |