| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5fb2392a6f8371b98a3f8f7327ddafd721cf0ec5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T22:54:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T22:59:51.08669181Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260428.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.9/0 |
| upload-time | 2026-04-28T04:37:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 3% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.41GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28GB ±26% |
| [Geomean] | 3.80GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.16GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.42GB ±32% |
| [Geomean] | 5.43GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.34GB ±14% |
| [Geomean] | 7.45GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 250M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.2M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 243M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.2M ±64% |
| [Geomean] | 107M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.72G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.46G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.51G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.3G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09G ±85% |
| [Geomean] | 4.92G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76M ±20% |
| [Geomean] | 44.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 367M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.9M ±55% |
| [Geomean] | 241M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.95G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.86G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 169M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.79G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.38G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 158M ±58% |
| [Geomean] | 1.08G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 746k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 744k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 2% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.4M ±81% |
| [Geomean] | 45.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.26G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.3G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08G ±86% |
| [Geomean] | 4.26G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.5M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.1M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.3M ±71% |
| [Geomean] | 127M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 916M ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 148M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 908M ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 127M ±69% |
| [Geomean] | 354M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 3% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 745k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 743k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 3% |
| [Geomean] | 1.12M |