| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7dcde17e8da11c02e25ed9116cc73946bfc5fbc1 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T17:07:26Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T17:16:46.095370636Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.1/0 |
| upload-time | 2026-04-29T00:08:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.4µs ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 91.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.2µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.86GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.39GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.45GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.24GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.84GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.72GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.79GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.83GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.02GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.37GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.56GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.86GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 545M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 304M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 549M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 316M ±19% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8G ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.56G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.84G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.9G ±15% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 334M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 358M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 363M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±33% |
| [Geomean] | 276M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 859M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 634M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 872M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 804M ±100% |
| [Geomean] | 859M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.05G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.96G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.84G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.46G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66G ±67% |
| [Geomean] | 4.78G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.89k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 4% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.0k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 660k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.9k ± 4% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 225M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 220M ± 5% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.5G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.54G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.1G ±23% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 150M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 128M ±41% |
| [Geomean] | 134M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 311M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300M ± 6% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.39G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 831M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06G ±76% |
| [Geomean] | 1.74G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 4% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 4% |
| [Geomean] | 715k |