| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | f93915339a717ad3732976c2a28cd8251e0dfdfd |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T20:06:33Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T00:03:42.841943811Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.12/0 |
| upload-time | 2026-04-29T05:44:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.06GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.41GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.32GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.07GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.04GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.53GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.30GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.05GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.57GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.2M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.10M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.98M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.6M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.17M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.76M ±18% |
| [Geomean] | 11.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.48G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 917M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.82G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.55G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.08G ±10% |
| [Geomean] | 1.96G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.82M ± 7% |
| [Geomean] | 3.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 183M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.11M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 161M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.26M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.52M ± 5% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 402M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 80.4M ±192% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.61M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 368M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 62.6M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.32M ±16% |
| [Geomean] | 49.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.62M ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.19M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.21M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.92M ±11% |
| [Geomean] | 3.18M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.51G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.07G ± 9% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.13M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 900k ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 833k ±20% |
| [Geomean] | 1.02M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |