| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a63b23ffb2eebc9ca3a14c369b615ca623bb20f7 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T00:53:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T01:06:52.188719668Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.13/0 |
| upload-time | 2026-04-29T06:26:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.16GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.05GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.1M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.16M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.91M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.2M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.17M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.41M ±32% |
| [Geomean] | 7.68M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.86G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 928M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.99G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±32% |
| [Geomean] | 1.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.39M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.86M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.88M ± 6% |
| [Geomean] | 1.44M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.45M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.91M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.97M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 3.89M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.91M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.93M ± 6% |
| [Geomean] | 2.86M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.2M ±254% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 240M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 16.6M ±153% |
| [Geomean] | 22.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 512k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.94M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.13M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.45M ±42% |
| [Geomean] | 3.11M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 921M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.09G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±34% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 650k ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 700k ±57% |
| [Geomean] | 581k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |