| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 343fbe2971ff972fc460d748c7b7e8c2432467f5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:35Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T19:42:23.778457294Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.2/0 |
| upload-time | 2026-04-29T01:03:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.26GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.34GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.13GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.5M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.46M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.91M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.6M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.42M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.05M ±37% |
| [Geomean] | 9.07M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.21G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.27G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.94G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.09G ±42% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.03M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.94M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.87M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 132M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.47M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.80M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 6.22M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.52M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.66M ± 4% |
| [Geomean] | 6.44M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 245M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.76M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 18.9M ±166% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 238M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.11M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.39M ±35% |
| [Geomean] | 24.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.26M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.92M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.36M ±46% |
| [Geomean] | 3.13M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.23G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.08G ±42% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 644k ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 622k ±45% |
| [Geomean] | 582k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |