| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b8e0cb88c8070dda4231f9a04c7ba33762976da9 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T19:59:50Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T06:27:03.365625053Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.25/0 |
| upload-time | 2026-04-29T11:46:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.19GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.00GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.31GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.12GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 37.1M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.26M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.70M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.5M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.71M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40M ±50% |
| [Geomean] | 9.07M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.45G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 876M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.18G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.25G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±68% |
| [Geomean] | 1.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.64M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 132M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.09M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.15M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 71.4M ±229% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.26M ± 5% |
| [Geomean] | 8.67M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 247M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.89M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.20M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.87M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 8.89M ±124% |
| [Geomean] | 18.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.92M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.57M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.19M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.11M ±58% |
| [Geomean] | 2.94M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.09G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 862M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.22G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 993M ±69% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 510k ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 611k ±47% |
| [Geomean] | 528k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |