| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 343fbe2971ff972fc460d748c7b7e8c2432467f5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:35Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T07:35:46.573249074Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.26/0 |
| upload-time | 2026-04-29T13:17:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.67GB ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.16GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.19GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.96GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.94GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.21GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.36GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.79GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.50GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.37GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 61.1M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.32M ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.92M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.3M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.46M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.94M ± 5% |
| [Geomean] | 10.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 499M ±237% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 982M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 1.67G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.90M ± 0% |
| [Geomean] | 3.73M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 196M ±131% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.46M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 156M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.97M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 11.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 381M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.26M ±230% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 255M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 84.8M ±207% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.44M ± 6% |
| [Geomean] | 33.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 895k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.59M ±196% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.02M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.71M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14M ± 5% |
| [Geomean] | 2.53M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 473M ±241% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 942M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 9% |
| [Geomean] | 877M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 469k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.08M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 780k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 840k ±43% |
| [Geomean] | 990k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 894k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |