| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 2c59389fcc5194aeae742fb413e55b656c22343f |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T00:51:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T07:06:52.134006521Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.27/0 |
| upload-time | 2026-04-29T14:02:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.25GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.49GB ±15% |
| [Geomean] | 5.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ±12% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 449M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 571M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 308M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 453M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±14% |
| [Geomean] | 426M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.35G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9G ±53% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±21% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 839M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 482M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 856M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 455M ±18% |
| [Geomean] | 748M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.27G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.75G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.47G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74G ±125% |
| [Geomean] | 4.29G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 673k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 3% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 1% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.40G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5G ±63% |
| [Geomean] | 14.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 184M ±29% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ± 8% |
| [Geomean] | 328M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.30G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 977M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 951M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.78G ±157% |
| [Geomean] | 1.21G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.82k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 701k |