| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 58968c79e762bcc5f83fdc5208928be773cf3215 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:24Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T09:29:04.421690994Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.28/0 |
| upload-time | 2026-04-29T14:49:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.02GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.00GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.32GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.11GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.8M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.46M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.68M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.6M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.55M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.47M ±47% |
| [Geomean] | 8.17M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.13G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 993M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.78G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 932M ±76% |
| [Geomean] | 1.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.04M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.05M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 1.92M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 6.47M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.76M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 8.16M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.53M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.68M ± 8% |
| [Geomean] | 4.08M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 238M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.88M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.53M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 237M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.15M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 14.4M ±220% |
| [Geomean] | 23.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 0% |
| [Geomean] | 512k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.11M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.95M ±93% |
| [Geomean] | 2.99M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 976M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 921M ±80% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 550k ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 610k ±34% |
| [Geomean] | 546k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |