| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 58968c79e762bcc5f83fdc5208928be773cf3215 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:24Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T09:59:36.946352928Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.30/0 |
| upload-time | 2026-04-29T15:35:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.06GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.95GB ±44% |
| [Geomean] | 3.61GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80GB ±34% |
| [Geomean] | 5.05GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.93GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.79GB ±16% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.6M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.7M ±98% |
| [Geomean] | 85.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.4G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 814M ±180% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.97G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.4G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 752M ±257% |
| [Geomean] | 4.28G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.75M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 149M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 42.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.2M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.9M ±78% |
| [Geomean] | 193M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.65G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.21G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 107M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.50G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.13G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.0M ±112% |
| [Geomean] | 871M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.20M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.65M ±153% |
| [Geomean] | 29.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.4G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 814M ±180% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 753M ±274% |
| [Geomean] | 3.65G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 75.1M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 86.6M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 4.92M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 189M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.2M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.1M ±109% |
| [Geomean] | 82.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.56G ±193% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 80.3M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.51G ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.0M ±171% |
| [Geomean] | 337M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |