| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | da36c0eecdc1f156a52f134cada57178da4749ee |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:20Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T10:11:06.53955618Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.32/0 |
| upload-time | 2026-04-29T15:44:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15GB ±30% |
| [Geomean] | 3.69GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.04GB ±27% |
| [Geomean] | 5.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.99GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.00GB ±16% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.4M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.3M ±66% |
| [Geomean] | 84.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.37G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 730M ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.37G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 958M ±138% |
| [Geomean] | 3.89G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88M ± 4% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.8M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.5M ±57% |
| [Geomean] | 193M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.40G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.03G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.6M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.01G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 115M ±96% |
| [Geomean] | 786M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 789k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.10M ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.48M ±82% |
| [Geomean] | 29.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 705M ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 939M ±143% |
| [Geomean] | 3.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.7M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.40M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.3M ±77% |
| [Geomean] | 84.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.8M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.8M ±103% |
| [Geomean] | 289M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 788k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |