| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3103a2312445c8d0a1c3ad1c787b9c1c90fbf77a |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:08Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T11:14:45.933446929Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.34/0 |
| upload-time | 2026-04-29T16:53:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.15GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±33% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.16GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94GB ±32% |
| [Geomean] | 5.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.13GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.97GB ±15% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 242M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 239M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2M ±76% |
| [Geomean] | 91.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.01G ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 958M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 912M ±121% |
| [Geomean] | 4.49G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.33M ±10% |
| [Geomean] | 41.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 383M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.9M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.0M ±65% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.92G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.21G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 126M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.58G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 108M ±55% |
| [Geomean] | 897M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.50M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.09M ±105% |
| [Geomean] | 34.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 920M ±119% |
| [Geomean] | 3.65G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 83.3M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.27M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.3M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.4M ±92% |
| [Geomean] | 95.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.35G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 99.2M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 963M ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.9M ±70% |
| [Geomean] | 323M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |