| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ec5ebece414661dd9341d8b06afda3fa71545c2f |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T14:20:52Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T14:26:28.523813183Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.39 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.39/0 |
| upload-time | 2026-04-29T19:46:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.12GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.44GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.8M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.91M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.3M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.76M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.68M ±41% |
| [Geomean] | 8.88M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.98G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.01G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 992M ±29% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.64M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 95.2M ±165% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.16M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.15M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.36M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.17M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.21M ± 6% |
| [Geomean] | 5.19M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.94M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.92M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 236M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.86M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.61M ±66% |
| [Geomean] | 18.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.49M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.35M ±55% |
| [Geomean] | 3.20M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 988M ±29% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 710k ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 700k ±43% |
| [Geomean] | 602k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |