| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | be12fe151cf3866fd61a55a631e30c8f312f48b7 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T14:22:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T14:32:45.844821561Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.43/0 |
| upload-time | 2026-04-29T20:08:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.40GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11GB ±32% |
| [Geomean] | 3.78GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87GB ±31% |
| [Geomean] | 5.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.20GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.88GB ±18% |
| [Geomean] | 7.35GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.8M ±86% |
| [Geomean] | 86.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.32G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.97G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 774M ±117% |
| [Geomean] | 4.42G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 184M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 149M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.68M ± 4% |
| [Geomean] | 42.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.5M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.6M ±68% |
| [Geomean] | 198M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.93G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.74G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.73G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.05G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±67% |
| [Geomean] | 930M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 784k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.31M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.59M ±134% |
| [Geomean] | 32.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 754M ±123% |
| [Geomean] | 3.55G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.9M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.1M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.28M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.4M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.3M ±108% |
| [Geomean] | 90.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 526M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 815M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.2M ±97% |
| [Geomean] | 236M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 781k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |