| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | ec5ebece414661dd9341d8b06afda3fa71545c2f |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T14:20:52Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T14:27:44.248475951Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.44/0 |
| upload-time | 2026-04-29T20:11:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.08GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.73GB ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.23GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.23GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.10GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.68GB ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.42GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.75GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.55GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.41GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 64.6M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.19M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.84M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.3M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60M ±211% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.81M ± 8% |
| [Geomean] | 10.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.94G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 878M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.73G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 460M ±265% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.20G ±35% |
| [Geomean] | 1.64G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.85M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.7M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.85M ± 3% |
| [Geomean] | 3.74M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.99M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.57M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 158M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.57M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 397M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 83.0M ±183% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.38M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 354M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 9.82M ±305% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.49M ± 9% |
| [Geomean] | 36.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 896k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.51M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.46M ±201% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05M ± 8% |
| [Geomean] | 2.43M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 850M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 433M ±272% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ±10% |
| [Geomean] | 833M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 479k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 778k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.08M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±18% |
| [Geomean] | 990k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 895k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |