| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 9024c3f6b150fb1349d8a5dc5e9aa31d7896f67f |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T14:39:24Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T14:45:28.57964842Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260429.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.48/0 |
| upload-time | 2026-04-29T20:28:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.01GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.27GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.01GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.07GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.24GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.85GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.14GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.49GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.23GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.67GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.23GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.51GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.41GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 61.5M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.67M ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.86M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.3M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.09M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.75M ±29% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.73G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 924M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.21G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.93G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.13G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.39G ±21% |
| [Geomean] | 1.98G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.82M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.9M ±244% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.51M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 113M ±122% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.0M ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47M ± 3% |
| [Geomean] | 16.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 439M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 145M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.21M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 237M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 152M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.10M ±15% |
| [Geomean] | 58.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.47M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.30M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.08M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.73M ±22% |
| [Geomean] | 3.11M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 808M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.27G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.07G ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.39G ±21% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.79M ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 822k ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 756k ±19% |
| [Geomean] | 1.12M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |