| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 628674a0c1ac038c01a0e5c0edb4e43e6104f57b |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T22:30:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T02:47:37.937318148Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260506.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.31/0 |
| upload-time | 2026-05-06T08:06:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.26GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.58GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.00GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.31GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.15GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.4M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.62M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.64M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.1M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.50M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.59M ±27% |
| [Geomean] | 9.69M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.32G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.45G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 980M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.32G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 943M ±22% |
| [Geomean] | 1.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.00M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.02M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.46M ± 6% |
| [Geomean] | 1.91M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 91.3M ±148% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.53M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.69M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 93.7M ±142% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.56M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.70M ±14% |
| [Geomean] | 9.54M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.44M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.6M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 245M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.43M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 18.3M ±175% |
| [Geomean] | 27.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.62M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.93M ±54% |
| [Geomean] | 3.14M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.41G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 980M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 936M ±22% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 690k ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 530k ±32% |
| [Geomean] | 574k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |