| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T01:52:57.425319615Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260506.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.36/0 |
| upload-time | 2026-05-06T08:46:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 85.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.1µs ± 2% |
| [Geomean] | 65.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.85GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.84GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.45GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.26GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.90GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.84GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.08GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.04GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.42GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.88GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 429M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 435M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 545M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 279M ±16% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.64G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.51G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.7G ±53% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 353M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 216M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±35% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 819M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 448M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 408M ±32% |
| [Geomean] | 715M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.15G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.82G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.44G ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.07G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.85G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08G ±100% |
| [Geomean] | 3.54G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.7k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 699k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 687k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.1k ± 2% |
| [Geomean] | 267k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ± 5% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9G ±72% |
| [Geomean] | 14.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±38% |
| [Geomean] | 162M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 326M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 323M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±15% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 896M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.44G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 943M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22G ±119% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.11k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 2% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 427k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 2% |
| [Geomean] | 724k |