| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d5d2bde7484eb4696dabf481c99864ec26676265 |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T16:49:05Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T05:57:03.386544048Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260506.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.44/0 |
| upload-time | 2026-05-06T12:57:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 74.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.3µs ± 3% |
| [Geomean] | 68.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.41GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.87GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.22GB ±10% |
| [Geomean] | 5.51GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.88GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.02GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.02GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 450M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 569M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 316M ±10% |
| [Geomean] | 430M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.91G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.9G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.7G ±57% |
| [Geomean] | 13.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 365M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 249M ± 8% |
| [Geomean] | 314M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 785M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 530M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 763M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 485M ±18% |
| [Geomean] | 743M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.51G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.74G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.44G ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.05G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29G ±99% |
| [Geomean] | 4.41G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.78k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.69k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02k ± 3% |
| [Geomean] | 4.27k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 407k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 686k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 401k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.1k ± 3% |
| [Geomean] | 256k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 186M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 250M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 184M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 247M ± 3% |
| [Geomean] | 214M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.7G ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±75% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 219M ± 8% |
| [Geomean] | 169M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 348M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 351M ± 9% |
| [Geomean] | 340M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.36G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.24G ±140% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.28G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 755M ±158% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.79k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.73k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3k ± 3% |
| [Geomean] | 11.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.15M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 404k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16M ± 3% |
| [Geomean] | 685k |