| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a5a336cda2ac22085bd2c4cde204910d538ea4a4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T20:20:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T20:25:01.44848687Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.5/0 |
| upload-time | 2026-05-13T01:45:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.18GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.35GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.7M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.26M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.83M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.5M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.21M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.46M ±21% |
| [Geomean] | 9.43M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 899M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.30G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.42G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±23% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.53M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.10M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.54M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.10M ± 0% |
| [Geomean] | 1.57M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 116M ±103% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 116M ±103% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.03M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04M ± 2% |
| [Geomean] | 8.93M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 251M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.76M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.86M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 246M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.76M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 10.8M ±173% |
| [Geomean] | 19.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.96M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.69M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.46M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.28M ±33% |
| [Geomean] | 3.08M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 879M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.38G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±26% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 556k ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 678k ±18% |
| [Geomean] | 607k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |