| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | f5525477484f8990e0b02efaeeeaf164efd734e3 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T20:04:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T20:10:34.545372668Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.7/0 |
| upload-time | 2026-05-13T01:53:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.19GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.24GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.05GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.31GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.54GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.7M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.12M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.82M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 62.0M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.84M ± 7% |
| [Geomean] | 9.61M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.80G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.02G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 39.2M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.10G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 166M ±112% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.34M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.57M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 184M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.64M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.57M ± 3% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 402M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 122M ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.42M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 400M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.70M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.47M ± 6% |
| [Geomean] | 36.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 15.0k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 900k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.92M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.02M ± 6% |
| [Geomean] | 1.82M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.01G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 27.5M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 435M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 479k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.39M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 870k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 956k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 867k ±19% |
| [Geomean] | 1.00M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 15.0k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 900k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |