| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T01:54:20.388699744Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260514.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.21/0 |
| upload-time | 2026-05-14T07:26:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.21GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ±11% |
| [Geomean] | 3.59GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.16GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.70GB ±38% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.09GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.79GB ±16% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 215M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.79M ±92% |
| [Geomean] | 84.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.27G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 906M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.54G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 570M ±194% |
| [Geomean] | 3.61G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 182M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87M ± 5% |
| [Geomean] | 43.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.8M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1M ±87% |
| [Geomean] | 191M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.08G ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.30G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 118M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.44G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.48G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.4M ±95% |
| [Geomean] | 758M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.55k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.37M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.80M ±158% |
| [Geomean] | 29.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 896M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 562M ±211% |
| [Geomean] | 2.99G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.8M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.3M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.37M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 193M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.2M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.2M ±132% |
| [Geomean] | 81.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 961M ±193% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 643M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4M ±142% |
| [Geomean] | 242M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 2% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |