| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T11:53:31.251972522Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260514.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.30/0 |
| upload-time | 2026-05-14T17:33:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.79GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.28GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.89GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.13GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.75GB ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.00GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.96GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.46GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.3M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.62M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.78M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 67.5M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.76M ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.83M ± 7% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.85G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.47G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.09G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.50G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 593M ±183% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 8% |
| [Geomean] | 1.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.88M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.86M ± 8% |
| [Geomean] | 3.74M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 185M ±127% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.79M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.55M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 237M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.14M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.54M ± 2% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 333M ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 138M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.24M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 386M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 29.2M ±331% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.21M ±12% |
| [Geomean] | 45.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.63M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 894k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.03M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.99M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.78M ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07M ± 9% |
| [Geomean] | 2.85M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.51G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.08G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 572M ±182% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 477k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.02M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ±13% |
| [Geomean] | 941k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |