| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T15:23:04.62106613Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260514.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.34/0 |
| upload-time | 2026-05-14T21:00:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.09GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.12GB ±34% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.09GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ±28% |
| [Geomean] | 5.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.05GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.19GB ±12% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 244M ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 239M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.7M ±62% |
| [Geomean] | 94.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.47G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 971M ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.37G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 984M ±87% |
| [Geomean] | 4.27G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.91M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88M ± 4% |
| [Geomean] | 45.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 398M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.2M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.2M ±54% |
| [Geomean] | 212M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.83G ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.89G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 118M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.55G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.65G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 125M ±53% |
| [Geomean] | 917M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 752k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 755k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.41M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.84M ±80% |
| [Geomean] | 37.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 992M ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.01G ±89% |
| [Geomean] | 3.76G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.3M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 112M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.61M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.1M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.2M ±72% |
| [Geomean] | 101M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 692M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.0M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 916M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±67% |
| [Geomean] | 277M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 754k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |