| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T17:30:25.974026546Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260514.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.35/0 |
| upload-time | 2026-05-14T22:50:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.43GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 23.5M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.74M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.84M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.82M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.69M ±18% |
| [Geomean] | 9.80M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.10G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.30G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.70M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.54M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.71M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.72M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.57M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 2.26M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 8.94M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.09M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.64M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 115M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.16M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.62M ± 8% |
| [Geomean] | 7.74M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.71M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 27.5M ±144% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.15M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 32.0M ±123% |
| [Geomean] | 34.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.04M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.77M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.59M ±30% |
| [Geomean] | 3.33M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 750k ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 789k ±65% |
| [Geomean] | 671k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |