| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 080a6d5fa8185c58cb878a2f975919f2da27a2a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T00:10:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T00:18:07.054088183Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.15/0 |
| upload-time | 2026-05-15T07:09:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.41GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.02GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.46GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 553M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 311M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 303M ±10% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.35G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.1G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.8G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.10G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.8G ±11% |
| [Geomean] | 13.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±24% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 775M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.27G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 497M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 798M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 455M ±11% |
| [Geomean] | 763M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.48G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.10G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.24G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.00G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02G ±87% |
| [Geomean] | 4.33G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 688k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 3% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0G ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.9G ±48% |
| [Geomean] | 16.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±31% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±14% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.59G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.01G ±180% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.94G ±114% |
| [Geomean] | 1.62G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 703k |