| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 47f26133bd6f63ea659ce28bfdb7761de96964d0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T06:17:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T07:12:08.666648954Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.104 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.104/0 |
| upload-time | 2026-05-20T12:53:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.17GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.35GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.03GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.18GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.57GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.45GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.99GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.58GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.5M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.60M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.86M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 62.0M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.66M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.72M ± 6% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.79G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 942M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.73G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ± 6% |
| [Geomean] | 1.93G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.72M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 172M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.54M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 197M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.99M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 352M ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 17.6M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.45M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 376M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 107M ±144% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.36M ± 8% |
| [Geomean] | 41.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.62M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.48M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.04M ± 8% |
| [Geomean] | 3.04M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 899M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.10G ± 5% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.45M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±18% |
| [Geomean] | 1.08M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |