| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8494d25c4cc090a84d82d88a9ddbed21e0c32c8c |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T03:54:25Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T07:56:03.69232698Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.105 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.105/0 |
| upload-time | 2026-05-20T13:27:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23GB ±26% |
| [Geomean] | 3.58GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.14GB ±32% |
| [Geomean] | 4.99GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.08GB ±15% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.81M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9M ±61% |
| [Geomean] | 80.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.88G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 197M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.37G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.44G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.26G ±176% |
| [Geomean] | 3.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 186M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.04M ± 5% |
| [Geomean] | 46.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.5M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.5M ±53% |
| [Geomean] | 183M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.23G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.73G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.43G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.11G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 123M ±54% |
| [Geomean] | 697M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.56k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 787k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.21M ±79% |
| [Geomean] | 24.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.86G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.26G ±187% |
| [Geomean] | 2.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 109M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 110M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.74M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0M ±70% |
| [Geomean] | 73.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 500M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.6M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.4M ±66% |
| [Geomean] | 161M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 786k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |