| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 8494d25c4cc090a84d82d88a9ddbed21e0c32c8c |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T03:54:25Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T09:07:27.752631658Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.107 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.107/0 |
| upload-time | 2026-05-20T14:49:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.43GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.25GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.14GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.5GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.01GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.1M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.36M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.78M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.8M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.27M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.89M ±21% |
| [Geomean] | 13.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.53G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.63G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.94G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.45G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 2.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.9M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 182M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.86M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.57M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 190M ±130% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.87M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.57M ± 3% |
| [Geomean] | 13.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 439M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 111M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.51M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 374M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 129M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.47M ±12% |
| [Geomean] | 60.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.27M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.99M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.21M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06M ± 5% |
| [Geomean] | 3.58M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.57G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.39G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.53M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 844k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.48M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 900k ±22% |
| [Geomean] | 1.14M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |