| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2760c3f5a3afe3465fd757ad4809b09bcfe11db3 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T03:50:46Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T10:17:15.252821855Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.110 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.110/0 |
| upload-time | 2026-05-20T15:37:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.99GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.41GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.27GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.6M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.08M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.37M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 38.6M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.14M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.01M ±46% |
| [Geomean] | 9.15M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.23G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 987M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.46G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.36G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 909M ±48% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.64M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.27M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.11M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.71M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.27M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.15M ±12% |
| [Geomean] | 1.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.49M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.25M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 137M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.10M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.19M ±19% |
| [Geomean] | 5.52M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 239M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.93M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.6M ±153% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 249M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.19M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.54M ±81% |
| [Geomean] | 19.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.49M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.11M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.46M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.80M ±61% |
| [Geomean] | 3.20M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.36G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 987M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.31G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 903M ±49% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 620k ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 560k ±43% |
| [Geomean] | 595k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |