| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 45f1313c189bc51de0484c76fa77efc424c6b969 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T03:54:30Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T08:56:55.857020577Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.111 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.111/0 |
| upload-time | 2026-05-20T15:49:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.3µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.34GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.14GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 556M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 301M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±12% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.85G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.85G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±28% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 223M ±21% |
| [Geomean] | 311M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 468M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 817M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 434M ±20% |
| [Geomean] | 731M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.11G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.51G ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.39G ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.56G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.19G ±120% |
| [Geomean] | 3.84G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 673k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.2k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 181M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 4% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.63G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.2G ±44% |
| [Geomean] | 14.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 218M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±42% |
| [Geomean] | 165M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 331M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 310M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 326M ± 7% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.66G ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49G ±134% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 780M ±55% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 705k |