| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b12ed667d9b68802d3c5d3b969bed01ab4131b1e |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T03:50:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T11:25:41.160060352Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.112 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.112/0 |
| upload-time | 2026-05-20T16:45:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.02GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.21GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.17GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.99GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.13GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.3M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.00M ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.06M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.3M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.11M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.34M ±40% |
| [Geomean] | 9.11M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.97G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.62G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 923M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.22G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.51G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 983M ±50% |
| [Geomean] | 1.97G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.16M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.63M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.16M ± 7% |
| [Geomean] | 1.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.50M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.11M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.21M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 92.1M ±155% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.19M ± 7% |
| [Geomean] | 5.16M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 230M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.89M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.47M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 235M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.90M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 19.1M ±208% |
| [Geomean] | 21.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.82M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.74M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.46M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.99M ±47% |
| [Geomean] | 3.23M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.54G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 911M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.45G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 976M ±51% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 560k ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 644k ±55% |
| [Geomean] | 600k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |