| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8494d25c4cc090a84d82d88a9ddbed21e0c32c8c |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T03:54:25Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T09:52:30.561399129Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.113 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.113/0 |
| upload-time | 2026-05-20T16:47:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 74.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.5µs ± 3% |
| [Geomean] | 68.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.37GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.02GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.61GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.38GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 461M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 304M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±17% |
| [Geomean] | 423M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.1G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.9G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.21G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.8G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ± 8% |
| [Geomean] | 13.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 227M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 358M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±26% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 879M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 458M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 441M ±52% |
| [Geomean] | 741M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.97G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.53G ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.19G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29G ±81% |
| [Geomean] | 4.50G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.72k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 1% |
| [Geomean] | 4.29k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 667k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 403k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 682k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.9k ± 1% |
| [Geomean] | 257k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 182M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 4% |
| [Geomean] | 207M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.0G ±40% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 163M ±34% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 331M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±10% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.20G ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25G ±168% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.32G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.82G ±92% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.72k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 3% |
| [Geomean] | 11.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 403k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 3% |
| [Geomean] | 692k |