| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:35:12.721459743Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.140 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.140/0 |
| upload-time | 2026-05-20T22:29:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.1µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.77GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.95GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.38GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 570M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 435M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 299M ±16% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.75G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.59G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±12% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±35% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 799M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 430M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 461M ±38% |
| [Geomean] | 735M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.01G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17G ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.78G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.80G ±79% |
| [Geomean] | 4.38G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 682k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 4% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.1G ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.5G ±13% |
| [Geomean] | 16.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 174M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 167M ±40% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 307M ± 9% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 910M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.15G ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 919M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40G ±81% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 711k |