| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 694604e524ebdb44aff60e3057152f8d5f406c09 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T20:30:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T20:41:06.628035699Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260521.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.13/0 |
| upload-time | 2026-05-21T02:23:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.00GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.93GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.64GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.97GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.77GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.6M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.12M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.79M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.8M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.20M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.69M ± 9% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.11G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.81G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.96G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.64G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 2.28G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.7M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 170M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.10M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 158M ±145% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.85M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 332M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 138M ±144% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.28M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 360M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 70.8M ±220% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.29M ± 9% |
| [Geomean] | 52.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.51M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.55M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05M ± 5% |
| [Geomean] | 3.72M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.75G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.54G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.36G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.80M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 810k ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 830k ±16% |
| [Geomean] | 1.10M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 879k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |