| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 0db3804845ad6af461adabc8196dcf4a55ca1672 |
| experiment-commit-time | 2026-05-21T16:22:41Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T03:29:27.5775431Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260522.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.22/0 |
| upload-time | 2026-05-22T10:21:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.96GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.99GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ±12% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.04GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.78GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ±10% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ± 7% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.16G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 18.9G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 10.2G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ±15% |
| [Geomean] | 14.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 362M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 338M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 375M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±37% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.25G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 453M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 859M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 460M ±17% |
| [Geomean] | 754M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.09G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.78G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.56G ±83% |
| [Geomean] | 4.55G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 1% |
| [Geomean] | 4.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.7k ± 1% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 187M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 244M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 182M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 243M ± 4% |
| [Geomean] | 212M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.9G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.8G ±78% |
| [Geomean] | 16.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 171M ±41% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±15% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.72G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.94G ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 847M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.27G ±125% |
| [Geomean] | 1.59G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5k ± 1% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 1% |
| [Geomean] | 695k |