| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 91a81e5ae1998cb134953140be0dd565973716b4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:26:22Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T06:33:16.659319596Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260522.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.27/0 |
| upload-time | 2026-05-22T11:53:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.7M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.47M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.18M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.5M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.67M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.06M ±40% |
| [Geomean] | 10.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.21G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.53G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.07G ±31% |
| [Geomean] | 1.99G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.08M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.11M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 1.93M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 92.4M ±154% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.56M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 120M ±110% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.44M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.46M ± 2% |
| [Geomean] | 9.66M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 249M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.66M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 32.9M ±155% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 252M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.58M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.70M ±91% |
| [Geomean] | 26.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.77M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.79M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.22M ±41% |
| [Geomean] | 3.43M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.48G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.06G ±34% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 800k ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 671k ±11% |
| [Geomean] | 655k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |